Proiect HCL nr.44 Privind stabilirea domeniilor serviciilor publice şi locurilor în care persoanele care au săvârşit infracţiuni vor presta muncă nerenumerată în folosul comunităţii, ca obligaţie stabilită de către instanţa de judecată

08 July 2019

Sancţiunea contravenţională a prestării unei activităţi în folosul comunităţii poate fi  aplicată numai de către instanţa de judecată.

Normele metodologice se aplică tuturor persoanelor fizice, necondiţionat, pentru care instanţa de judecată a dispus prestarea unei activităti in folosul comunitătii, ţinând seama de aptitudinile fizice şi psihice, precum şi de nivelul pregătirii profesionale, de la caz la caz.

La stabilirea conţinutului activitaţii in folosul comunitătii aplicate de către instanţa de judecată, care urnează a fi prestata de persoana in cauza, se va avea in vedere pregătirea profesională şi starea sănătătii acestuia, fiind exceptată prestarea de activităţi in locuri cu un grad ridicat de risc în efectuarea activităţii sau care, prin natura lor, pot pricinui suferinţe fizice sau pot produce daune sănătăţii persoanei.

Inițiator

Jr. BORDUZ IOAN