Hotărârea nr. 79 / 28.11.2018 privind acordarea unui mandat general primarului comunei Fîrliug în vederea reprezentării Consiliului Local al comunei Fîrliug în fața instanțelor judecătorești

Având în vedere că :

-        Pe rolul instanțelor judecătorești au existat litigii în care s-a ridicat problema lipsei unui mandat a Primarului prin care acesta să poată reprezenta interesele Consiliului Local în dosar. Instanțele de judecată în fața cărora s-a ridicat excepția lipsei calității de reprezentant au admis excepția invocată.

În concluzie, câtă vreme din cuprinsul Legii nr. 215/2001 nu rezultă această posibilitate acordată primarului, reprezentarea consiliului local de către acesta se poate realiza numai în baza unui mandat special acordat în acest sens, respectiv prin adoptarea unei hotărâri de consiliu local care să-l mandateze în acest sens pe primar.

Față de cele prezentate mai sus, a fost inițiat proiectul de hotărâre alăturat, supus spre aprobarea Dvs